האם לגייר תבנית וורדפרס

האם באמת צריך תרגום תבניות וורדפרס לעברית?

האם לגייר תבנית וורדפרס

אחד הדברים הראשונים שעשיתי כשפתחתי וורדפרס בפעם הראשונה היה להבין את העניין הזה של התבניות.

קראתי שצריך לדאוג שהתבנית תהיה מגויירת כלומר מותאמת לעברית.

וזה מה שעשיתי חיפשתי תבניות בחינם בעברית דרך גוגל, אבל בכל תבנית שהורדתי היתה הודעת אזהרה של וורדפרס שהתבנית עברה שינויים והיא פוגעת בזכויות היוצרים של התבנית. ולכן בסופו של דבר חזרתי לוורדפרס עצמו לחפש תבניות.

 

רגע אולי אני רצה מהר מדי.

תבניות לוורדפרס הן אלו שיוצרות את המראה החיצוני של האתר, הן קובעות איפה תעמוד תמונת הכותרת, באיזה צד יהיה תפריט משני, כמה תפריטים יהיו למעלה, מה הצבעים של האתר, איפה לשים גרפיקה אם יש וכו’.

בקיצור התבניות שולטות באתר, ולכן חשוב כמובן שהן יתאימו לעברית.

העניין הוא לא ההתאמה לעברית, כי בעצם אפשר לכתוב בעברית בכל תבנית שתבחרו, העניין הוא הכיוונים של הטקסטים. מה שתכתבו בפוסטים בדרך כלל יהיה מיושר לימין כמו שצריך. אבל אם לתבנית שלכם יש אלמנטים מיוחדים והיא לא מותאמת לעברית (כלומר מיושרת לימין) ואז תגלו פתאום שכותרות מיושרות לשמאל, או שיש טקסטים מוזרים באנגלית פה ושם שאין ממש אפשרות לשנות אותם.

מאז שכתבתי את הפוסט הזה הרבה דברים השתנו בעולם התבניות לאתרי וורדפרס, וגם הדרך שבה אני מסתכלת היום על תבניות השתנתה. כי היום למרות שעדיין אין לי מושג בכתיבת קוד לוורדפרס, יש לי הרבה ניסיון במציאת קודים מוכנים או באיך לשאול את התמיכה של התבנית וכך לשנות דברים בתוך התבנית בלי לפגוע באתר. (דבר שהיה נסתר מבינתי לפני 3 שנים כשכתבתי את הפוסט הזה לראשונה)

 

במהלך השבע שנים האחרונות שבהם אני בונה אתרים בוורדרפס בעיקר להנאתי, אני משחקת הרבה על תבניות ופלאגינים. וגיליתי משהו מדהים.

כל הסיפור הזה של גיור תבניות זה פיקציה אחת גדולה של מפתחי אתרים, כדי לגרום לכם להוציא עוד כסף על התבנית.

יש תבניות שיש בהם בעיה של ימין לשמאל, זה נכון.

אבל רוב רובם של התבניות שנמצאות בתוך ההמלצות של וורדפרס הן תבניות מתאימות לעברית ומדובר על מעל 2000 תבניות בחינם שאפשר להוריד.

וגם היום כשאני יודעת להתערב בקוד של התבנית (בעזרתם האדיבה של כל המתכנתים בפורומים השונים) אני עדיין חושבת שעדיף לחפש תבנית שבמקור היא בעברית או לקנות תבנית מוכנה שאתם יודעים שהיא מותאמת לעברית.

כל עוד האתר עצמו בנוי על וורדפרס בעברית אפשר להשתמש כמעט בכל תבנית שמוצעת על ידי וורדפרס.

יש תבניות שנמצאות בחוץ בחינם, כלומר המפתחים שלהם לא שחררו אותם דרך מנוע חיפוש התבניות הפנימי של וורדפרס ואז אין ברירה, צריך להוריד אותם דרך האתר של המפתח ולראות האם הן מתאימות.  אבל אני לא ממליצה לכם ללכת ולחפש אותם, כי לרוב תבניות שהם בחינם שאתם יכולים להוריד דרך וורדפרס אלו תבניות שעברו את הבדיקות של וורדפרס ואם יש תבנית שלא נמצאת בוורדפרס והיא בחינם בדרך כלל תצפו לבעיות כאשר תתקינו את התבניות האלו על האתר.

כמובן יוצאות דופן אלו התבניות שבתשלום, בדרך כלל אלו שבתשלום ויש להם תמיכה פעילה (זה בעיקר מה שצריך לבדוק בהם) אז התבניות האלו הן תבניות שאפשר לסמוך עליהם, כמו לדוגמא דיוי שזו התבנית שעליה בנוי כל האתר הזה וגם אתרים אחרים שלי. יש להם תמיכה מדהימה, וזו תבנית שמלכתחילה מתאימה לעברית ואפילו בצד האחורי של האתר הכל בעברית. החלק היפה של דיוי, זה שנוצרה קהילה גדולה של מפתחי תבניות בת, וכך אתם יכולים למצוא בערך כל עיצוב שתרצו בלי להתחיל להתערב בעצמכם בקוד.

הנה זו התבנית:

Divi WordPress Theme

ואם נחזור רגע לתבניות שאתם יכולים למצוא בחינם,

רוב התבניות היום שניתנות להורדה הן תבניות שאפשר לשלוט על הרבה מאד פרמטרים גם בלי לגעת בקוד של התבנית.

 

 

היום ברוב התבניות יש תפריט עשיר שדרכו אפשר להגיע לכמעט כל דבר באתר, החל משינוי צבעים, ועד שינוי פונטים וטקסטים קבועים.

לכן אין צורך לתרגם את התבנית במידה והיא תומכת בשליטה מלאה על כל האלמנטים שכותבים אותם.

בכל מקרה, גם אם בחרתם בגיור תבנית לוורדפרס, תמיד אבל תמיד, תוודאו שמכינים לכם תבנית בת, כלומר שהתבנית המקורית לא משתנה.

וורדפרס מעדכנים כל הזמן גם את התוכנה הבסיסית, וגם את כל התבניות והתוספים שקיימים,

הם מוצאים בהם באגים, יש תיקונים של אבטחה, וגם הרבה שיפורים שנכנסים בכל גרסה שהם משחררים.

העניין הוא שאם מישהו תרגם לכם תבנית לעברית, והוא עשה את זה על התבנית המקורית, כניראה שבפעם הבאה שמשהו ישתנה בתבנית אתם תמצאו את עצמכם עם התבנית המקורית בלי אפשרות לשחזר את השינויים שנעשו עבורכם.

אני מניחה שמי שיתרגם לכם את התבנית יודע שהוא צריך להכין לכם תבנית בת, אני רק מציינת את זה כדי שגם אתם תדעו את זה.

אם אתם חושבים לתרגם תבנית לעברית, תחשבו שנית, הסיבה העיקרית היא שהמעבר מימין לשמאל יכול לעלות לכם כמה מאות שקלים, ולרוב זה פשוט לא שווה את זה. כי אתם יכולים למצוא עוד הרבה מאד תבניות שמתאימות לעברית ושיכולות להיות לכם טובות גם בלי לעבור תרגום, מה שכן אם כבר אתם חושבים להשקיע כסף בתבנית, אז עדיף באמת לקנות אותה במקום מסודר, ולבדוק עם התמיכה מראש שהתבנית עובדת עם עברית. מקום מסודר גם מציע לכם בדרך כלל אחריות, כך שאתם יכולים לנסות את התבנית על האתר שלכם ולראות האם היא באמת טובה או לא, ומקסימום לקבל החזר כספי .

יש היום כל כך הרבה תבניות שממש לא צריך להתחיל לעצב את התבנית בעצמכם מחדש. בטוח תמצאו משהו שכבר קיים ועובד.

 

איך מוצאים תבניות?

מחפשים בגוגל.

מקבלים המלצות מאתרים שממליצים על תבניות.

או מחפשים באנבטו מרקט ששם יש הרבה מאד תבניות.

שימו לב,

יש תבניות שהתשלום עליהם הוא חד פעמי, כמו אלו שבאנבטו מרקט.

ויש תבניות שהתשלום עליהם מתחדש בכל שנה.

 

מה שחשוב לשים לב זה שיש לכם תמיכה טובה, ותמיד כדאי לשאול משהו את התמיכה לפני כן, כדי לראות תוך כמה זמן הם עונים. לפעמים אתם יכולים לראות התכתבויות של אחרים עם התמיכה, ולפי השאלות והתאריך שמפורסם שם אתם יכולים לדעת תוך כמה זמן עונים לכם בפורום הזה.

 

יש לי חברה שבנתה עם מתכנת מוכשר מאד, אתר שכולו היה מבוסס על שינויים מרחיקי לכת של הקודים בתבנית ובכלל זה היה הדבר שבו הוא מתמחה. היום היא צריכה לבנות את כל האתר מחדש בגלל שהעידכונים החדשים של וורדפרס לא מצליחים לעבור חלק, והיא לא יכולה להוסיף שום דבר לאתר שלה בלי שמשהו אחר יהרס. זה קורה כשהתבנית לא בנויה על תבנית בת (שזה מה שהיה המקרה שלה, המתכנת פשוט שינה את התבנית הבסיסית בלי תבנית בת )

 

בשורה התחתונה, חפשו תבנית שתתאים לאתר בעברית מההתחלה. יש כל כך הרבה כאלו, גם מחו”ל וגם היום יש בארץ הרבה תבניות ישראליות. אם החלטתם לקנות תבנית, תבדקו את התמיכה שלהם לפני שאתם קונים, ושיש לכם אפשרות להחזר כספי למקרה שהתבנית לא מתאימה לעברית. (באנבטו מרקט אין החזר כספי, אבל מצד שני התשלום הוא חד פעמי, ואתם ממשיכים לקבל עידכונים על התבנית כל החיים)

אם אתם רוצים לדעת איך לשלוט באתר שלכם בעצמכם, ואיך להוסיף ולשנות דברים כמו שאתם רוצים בלי להוציא על זה אלפי שקלים (ולפעמים עשרות אלפי שקלים) אתם מוזמנים להצטרף לקורס המנוע לצמיחה, שהיום הוא מקיף ביותר, ויש לכם הרבה מאד תוספות וחידושים כך שאתם מקבלים לא רק את הקורס הבסיסי אלא גם את כל הקורסים הנוספים שמלמדים דברים ספציפים באתר (כגון איך להוסיף חנות לאתר, ואיך להפוך את האתר שלכם לאתר קורסים וכד’)

לחצו כאן כדי להצטרף עכשיו לקורס המנוע לצמיחה.

 

Similar Posts

2 Comments

 1. פוסט מעניין מאוד, תודה רבה.
  איך אני מוודא שזה תומך rtl?
  נגיד בקישור הזה מצאתי טפמלט שהוא מוצא חן בעיניי אבל אני לא בטוח שהוא תומך עברית…
  איך באמת מוודאים את זה לפני שרוכשים?

  תודה רבה.

  1. שלום חנן
   אם לא כתוב בדף של הרכישה שזה תומך בRTL רוב הסיכויים שזה לא תומך, אבל תמיד אפשר לפנות לתמיכה ולשאול.
   אגב אני תמיד שואלת גם אם כתוב, כי לא תמיד זה תומך בעברית גם אם זה תומך בRTL (כלומר לא תמיד ניתן לתרגם תבנית)
   אבל הסיבה האמיתית שאני שואלת אותם, זה כדי לראות תוך כמה זמן הם מגיבים, וכך אני יכולה לבחון את התמיכה שלהם. כאשר משלמים על תבנית חשוב לודא לפני כן שיש שם תמיכה וזו דרך מצויינת לבדוק אותה.
   עוד משהו שכדאי לקחת לתשומת הלב היא שלרוב המקומות האלו יש אחריות כך שאם אתה מתקין את התבנית והיא לא תומכת בRTL או שמשהו אחר לא מסתדר והם לא עוזרים לך, בדרך כלל תוכל לבקש החזר כספי.
   בהצלחה
   נחמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *