למה כל עסק צריך מועדון לקוחות דיגיטלי

כל עסק צריך שתהיה לו רשימת תפוצה, זה בלי ספק אחד הדברים הקריטיים להצלחת העסק.

לפעמים רשימת התפוצה נאספת ידנית, לפעמים היא נאספת דרך האוטומציה באינטרנט.

רשימת תפוצה היא כל רשימה של אנשים שיכולים להיות הלקוחות שלכם, ישנם עסקים שהרשימה הזאת היא אנשי מפתח באירגונים שיכולים לספק לכם עבודה.

אבל מה הדבר שיותר חזק מרשימת תפוצה? ואת זה למדתי על בשרי…

זה מועדון לקוחות.

אם שמתם לב, בכל רשתות השיווק יש מועדוני לקוחות, בדרך כלל אין להם הרבה משמעות ללקוח, חוץ מכמה הטבות (שבינינו לא באמת משנות הרבה) אבל מה שהמועדון הזה עושה, הוא גורם לנו לקנות דווקא באותה חנות שוב ושוב ושוב, כי אולי תהיה שם הנחה בדיוק על מה שאני צריך.

אני מרגישה את זה עם כמה מועדוני לקוחות שהצטרפתי אליהם, בחנויות בגדים ובקוסמטיקה, תמיד אני בודקת דבר ראשון את החנויות האלו, האם יש משהו חדש, האם יש משהו במבצע.

אבל מה זה אומר מועדון לקוחות דיגיטלי?

כאשר מדובר על מוצרים פייזים או שירותים, המועדון בדרך כלל יקנה הנחות או מבצעים מסוגים שונים. אבל כשמדובר על עולם התוכן והידע הדיגיטלי, מועדון לקוחות זה דרך אחרת להעניק את הידע שלכם בצורה קבועה ללקוחות קבועים. בדרך כלל המועדון ימכר במחיר נמוך כל חודש, ותמורת אותו מחיר הלקוח מקבל גישה לחומרים דיגיטלים באתר שלכם. אגב כשמדברים על תוסף ווישליסט זו המטרה המקורית שלו, הוא לא נועד לקורסים דיגיטלים…

אני אתן דוגמאות מהעסקים שלי הקיימים:

מועדון סודות מחדר התפירה- הקמתי אותו לפני 6 שנים, זה היה מוצר המידע השני שהוצאתי (הראשון היה ערכה שנשלחה בדואר), במועדון היום יש 60 הדרכות וידאו שונות ב6 קטגוריות שהגדרתי כשפתחתי אותו. בהתחלה באמת חידשתי כל חודש את התכנים, עד שהצטברו המון תכנים. גיליתי גם משהו מאד מעניין, נשים שהצטרפו למועדון בדרך כלל נשארו בו או חודש אחד או שנה אחת. ולכן אחרי שנה הבנתי שאין מה להמשיך לשנה נוספת, והגדרתי את המועדון כמנוי של שנה אחת. היום המועדון עובד במתכונת הזאת, נשים נכנסות, הן יכולות לעזוב מתי שהן רוצות, אם הן נשארות לשנה שלמה אז בסוף התכנים נשארים להן פתוחים לכל החיים. עד היום היו במועדון סודות מחדר התפירה מעל 500 נשים, והוא עדיין פעיל. מאחר וכל חודש הייתי צריכה להוסיף תכנים חדשים, החלטתי שאני לוקחת חודש אחד בשביל להקים אותו, וכמה תוכן שהספקתי להכין באותו חודש זה יהיה מה שאני אבטיח גם ללקוחות של המועדון.

וזה חלק מהקטע של מועדון, בניגוד למוצר מידע מסוג קורס דיגיטלי, מועדון הוא לא תשלום חד פעמי, המועדון הוא תשלום מתמשך והיתרון שלו הוא הצטברות של לקוחות במהלך הזמן שמשלמים תשלום קבוע. מומלץ שהתשלום הזה יהיה נמוך יחסית. (כאן תוכלו לקרוא עוד על תמחור של מועדון חברים דיגיטלי) עוד מטרה שיש למועדון, מעבר לזה שכמובן המועדון צריך לספק את התכנים שהובטחו ללקוחות (אחרת הם יעזבו) מועדון שנבנה נכון בתוך המשפך השיווקי, צריך להוביל למוצרים יקרים יותר. וכך יש ללקוחות זמן להתבשל עם התכנים שלכם, להעריך את מה שאתם נותנים להם, ועם הזמן גם להתקדם לעוד מוצרים.

אפשר לעשות מועדון בכל תחום שתרצו, אם זה דיאטה לדוגמא, תוכלו לעשות מועדון שבו בכל שבוע נותנים תפריט חדש עם מתכונים מעניינים, והמלצות איך להתמודד עם יציאה מהשגרה אם היא מתרחשת באותו שבוע. אפשר גם להוסיף שם יום, שבו כל החברים במועדון משתפים כמה הם ירדו או תוצאה אחרת שיש להם, וכך הם מרגישים שייכות ושכדאי להם להמשיך.

יש מועדונים בחו”ל ששולחים בגדים מהקולקציה האחרונה, ואפשר להחזיר את מה שלא רוצים. אבל הם פשוט מפתיעים ושולחים דברים קבועים. מועדון נוסף זה משהו שאתם מכירים מהטלפון שלכם, בכל חודש יורד לכם חשבון טלפון.

מועדון זו דרך מעולה ליצר הכנסה קבועה בכל חודש, כי בזכות זה שיש לכם לקוחות משלמים באופן קבוע, לקוחות שנהנים מהתכנים שלכם אתם כך מצליחים ליצר מהם הכנסה כך שכבר בתחילת החודש אתם יכולים לדעת כמה כסף יכנס לעסק שלכם, בלי קשר לשאר המכירות שלכם. יתרון מדהים בעיני של מועדון, זה שבעצם צריך למכור אותו פעם אחת בלבד, כי ברגע שלקוח נכנס למועדון הכרטיס אשראי ממשיך לרדת בכל חודש, עד שהלקוח מבקש להפסיק.

המועדון השני שהקמתי היה מועדון הוובינרים לנשים יוצרות, שלאחר מכן הוא הפך למאגר הוובינרים לנשים יוצרות. באותה שנה שהוצאתי את המועדון ומכרתי אותו, העברתי בין פעמיים לשלוש פעמים בשבוע וובינר עם אורחת על כל מיני נושאים הקשורים ליצירה. את כל הוובינרים האלו, ועוד וובינרים שלי שהעברתי לבד, הכנסתי לאותו מאגר, מאחר ומועדון דורש חידוש של תוכן בכל חודש, אחרת אין לאנשים באמת סיבה להשאר שם, במועדון הוובינרים הבטחתי וובינר חדש וסודי רק לחברות המועדון הזה. דווקא המועדון הזה לא היה הצלחה מדהימה, נרשמו אליו 4 נשים, אחרי 3 חודשים שבהם לא ממש שיווקתי אותו (שזה גם בעיה כי צריך לשווק את המוצרים שאתם מוכרים אחרת ברור שאף אחד לא יכנס למועדון…) הבנתי שאין לי כח אליו, ופשוט הפסקתי להן את המנוי. באותו זמן כבר הצטברו עוד הרבה מאד וובינרים חדשים בעקבות המועדון הזה, ואז הפכתי אותו למאגר הוובינרים כי ראיתי שהשם מבלבל נשים עם מועדון סודות מחדר התפירה שהיה כאמור הדרכות בתפירה בוידאו ולא דרך וובינרים. המועדון הזה קם בהחלטה של יום אחד, כל מה שעשיתי היה להקים אתר מהר (אני מקימה אתרים לעצמי ביום אחד) להכניס אליו את כל התכנים הקיימים, להכין דף מכירה, ולהתחיל למכור אותו.

את המאגר הזה אני מוכרת עד היום במחיר נמוך מאד, ועברו בו כמה עשרות נשים. הוא כבר לא מתפקד כמו מועדון בקטע של מנוי חודשי אלא יותר כמו מוצר מידע חד פעמי.

היה לי עוד מועדון שנשאר בגדר רעיון, התחלתי אותו ואפילו גייסתי אליו לקוחות, אבל אחרי כמה ימים הבנתי שאני לא רוצה להמשיך איתו והחזרתי לכולן את הכסף. המועדון הזה היה מועדון עם מוצרים פיזיים גיליון של עיתון לקריאה מודפס ודיסק עם הרצאה או ראיון הקשורים לתפירה. הבנתי שאני לא רוצה לעשות את זה, כי זה היה המון התעסקות עם משלוח דואר, ומאחר ואין לי דואר צמוד לבית וגם בית דפוס ועוד דברים ויתרתי כי זה לא השתלם כלכלית לעשות את זה. (זה אחלה רעיון למועדון אגב, פשוט צריך שיהיה מאסה מאד גדולה של אנשים כדי להצדיק את קיומו של המועדון)

http://www.stockunlimited.com/#eyJpZCI6NjA0NTF9
http://www.stockunlimited.com/#eyJpZCI6NjA0NTF9

אחרי שנתיים בערך כשכבר הייתי עמוק בתוך השיווק באינטרנט וכבר היתה לי רשימה של אנשים שהתעניינו בשיווק ולא בתפירה, התחלתי את המועדון הרביעי שלי, זה היה המעבדה, או מועדון פשוט עושים שיווק, במועדון הזה עשיתי כמה טעויות של מתחילים, רציתי שיכנסו אליו הרבה מאד אנשים, ולכן הצהרתי שהמחיר כניסה הוא 19 ש”ח לשלשה חודשים ואחר כך 97 ש”ח. המון אנשים נרשמו, משהו כמו 80-90 אנשים נרשמו בחודש הראשון, ואז עבר חודש, ועוד חודש, וכשהגיע החודש הרביעי, והמחיר השתנה אוטומטית בתוך כרטיס האשראי, התחילו להגיע כל הביטולים בבת אחת. זה היה מכה בשבילי, כל כך שמחתי שהיו המון אנשים שנרשמו ולא חשבתי לרגע שיהיו כל כך הרבה ביטולים כשזה יעבור למחיר של 97, היו גם כמה ש3 חודשים אחרי שמו לב פתאום שהשתנה המחיר (למרות שהצהרתי על זה מראש!) ואז ביקשו את הכסף חזרה למרות שהם צפו והשתמשו במוצר. נשארו עוד אנשים במועדון כי בסופו של דבר לא כולם ביטלו, היו בערך 30 שנשארו גם כשהמחיר השתנה ונהנו מאד מהתכנים שהבאתי במועדון. אבל אני הרגשתי שזה לא זה, ואני לא רוצה להמשיך לעבוד בצורה הזאת, ולא ידעתי יותר איך מכניסים אנשים למועדון כדי שהם ישארו בו. כי בסופו של דבר זה עניין של מציאת המחיר הנכון שמתאים לאנשים להשאר לאורך זמן, ואיזה תוכן להעביר ועל מה לשים דגש.

אחרי המועדון הרביעי, החלטתי שאני הולכת לחקור את עניין המועדונים, כי לא יכול להיות שזה יעבוד כל כך טוב בחו”ל ושיהיו להם אלפי אנשים במועדונים שלהם, ושאני לא אוכל לעשות את זה. כשהתחלתי לחקור את זה, גיליתי שאני לא נמצאת לבד בסירה הזאת, והרבה מאד אנשים ניסו להקים מועדונים ולא הצליחו, כי הרעיון הוא ממש מגניב, יש לקוחות שנהנים בכל חודש מהתכנים, וכל מה שצריך זה כל הזמן להכניס עוד אנשים כי יש אנשים שמבטלים.

אז מה הבעיה?

אז גם הבנתי מה היתה הבעיה שלי בכל אחד מהמועדונים שעשיתי, וזה היה השיווק, מועדון זה משהו שצריך כל הזמן להכניס אליו אנשים חדשים, כל הזמן, הבעיה השניה שלי היתה שימור לקוחות כי הם פשוט עזבו מהר יותר ממה שציפיתי. אבל מה שיותר חשוב, זה לודא שאלו שכבר בפנים ירצו להשאר כמה שיותר זמן, וזה תלוי בשני דברים, 1. המחיר – כן הוא משפיע מאד גדול, ככל שהמחיר גבוה יותר כך העזיבה מהירה יותר ויותר קשה להוסיף אנשים חדשים. 2. מעורבות בתכנים של המועדון.

כששיחזרתי את מה שעבד לי כל כך טוב במועדון של סודות מחדר התפירה שהוא עובד עד היום ,הבנתי שמה שעשיתי שם נכון, ולא שיחזרתי שוב במועדונים האחרים שהקמתי, היה המעורבות של הנשים, בשנתיים הראשונות שהמועדון פעל, הנשים היו צריכות לשלוח לי את המוצרים שהם תפרו כדי להכנס להגרלה. הפסקתי עם זה אמנם אחרי שנתיים (בגלל שלא היו מספיק נשים ששלחו תמונות, וכל פעם היו אותם 3 שקיבלו את המתנות…) אבל זה היה משהו שגרם לנשים להשאר, ואני חושבת שזה גם גורם היום לנשים לרצות להשאר כי הן רואות שאחרות הצליחו לתפור את מה שלימדתי, יש ארכיון של כל התמונות שנשלחו כך שאפשר לעיין בהם ולראות מה אחרות עשו עם ההדרכות שלי. לכן מכל המועדונים שהקמתי מועדון סודות מחדר התפירה הוא היחיד שפועל היום כרגיל באותה מתכונת כמו פעם, רק בלי שאני צריכה למלא אותו בתכנים חדשים, כי הוא כבר מפוצץ תכנים ואין צורך להוסיף. אלו תכנים שתמיד יהיו רלוונטים.

אחרי שלמדתי הרבה גם איך מיצרים קמפיינים שמביאים אנשים חדשים אל המועדון, הבנתי שאני חייבת שתהיה איתי עוד מישהי במועדון שתעזור לי עם התכנים שלו, כי אני לא מסוגלת לספק תכנים לאורך זמן בלי הפסקה, זה היה אחד הקשיים שלי שבסופו של דבר סגרו את המועדונים הקודמים. באתי אל דאסי עם כל הסיפור הזה, והסברתי לה שאני רוצה להקים מועדון חדש, לאנשים שרוצים להקים קורסים דיגיטלים, כאלו שמבינים שהיום בלי קורס, העסק שלהם חסר מאד. אבל הם צריכים את התמיכה, גם בשלבים הראשונים של בחירת הנושא, גם בצדדים הטכניים, וגם אחר כך כשהקורס מוכן וצריך לשווק אותו. לקחתי את כל מה שלמדתי במהלך השנים כשחקרתי את נושא המועדונים, ושמנו אותו על שבט הלפיד. יש בו מעורבות, יש בו מחיר קבוע ולא מפתיע וגם מחיר נמוך ששווה לכל אחד להצטרף אליו, ויש כמובן תכנים חדשים בכל חודש כדי להשאיר את מי שכבר נכנס. כמובן שגם את כל שיטות השיווק שלמדתי במהלך הזמן אני מיישמת כאן על שבט הלפיד. בנתיים אני יכולה להגיד ששבט הלפיד הוא הצלחה גדולה מבחינתי, יש בו כיום מעל 80 אנשים, ויש כל חודש מצטרפים חדשים בכמות גדולה משמעותית מאלו שעוזבים. 

אני לא משאירה אתכם לבד

ועכשיו החלטתי שאני צריכה לשתף אתכם, להראות לכם בדיוק איך לבנות את המועדון שלכם,

  • כמה תוכן לשים בו,
  • כמה כסף הלקוח ישלם,
  • איך לדעת מתי זה יותר מדי תוכן (יש דבר כזה),
  • איך לשווק אותו כל הזמן כדי להכניס לקוחות חדשים,
  • שיטות שונות להשאיר לקוחות ותיקים,
  • מתי נכון להרים ידים ממועדון (רמז אני הרמתי ידים מהר מדי) 
  • וגם למה כדאי לצפות ממועדון ואיך מתגברים על השנה הראשונה של המועדון (שזה החלק הכי קשה)
  • רעיונות לתכנים שונים
  • מבנים של מועדונים שמותאמים לכל סוג של עסק (איך בפועל מתכננים את התוכן של המועדון)

ובעצם כל מה שאני יודעת היום מהניסיון האישי שלי בהקמת מועדונים, וגם ממה שלמדתי במהלך הזמן לחצו כאן כדי להצטרף עכשיו לקורס בראש השבט

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *