הסודות של המנטורים העסקיים

נתחיל בזה, שאני ממש בעד מנטור שיעזור לעסק שלכם להתקדם.

אבל אני רוצה לחלוק איתכם כמה סודות שגיליתי על מנטורים במהלך השנים.

הם לא יודעים הכל!

זה הסוד הראשון.

מנטורים רוצים לתת לכם את התחושה שאפשר לסמוך עליהם, ולכן הם יתנו לכם את כל הנתונים ואת כל העדויות של האנשים שהם הצליחו לעזור להם, וכמובן שכדאי מאד לבדוק את ההצלחות האלו, אבל בדרך כלל הם לא ישקרו לכם בנקודה הזאת, הם יגידו את האמת, כי באמת לכל מנטור שרוצה להצליח חייבים להיות גם הצלחות.

מה שהם לא יספרו לכם זה על כל האנשים שהתהליך לא הצליח איתם.

אחד הדברים שמנטורים מוכרים לכם, זה את החלום של ההצלחה. כל פעם כשאני דיברתי עם מנטורים שונים, הם תמיד אמרו לי שאני אצליח אם רק אני אקשיב למה שיש להם להגיד לי.

אז היום אחרי כך וכך מנטורים, והרבה מאד קורסים און ליין באינטרנט, אני יכולה להגיד לכם, שהצלחה לא באה בלילה אחד, ותמיד צריך לשלב בין ידע אישי שלכם לבין מה שהמנטור יגיד לכם.

היו לי מנטורים שאמרו כל מיני דברים ושאני צריכה לעשות ככה וככה בעסק שלי, דברים שלא הייתי שלמה איתם, ולפי הידע שאני צברתי במהלך הזמן, ידעתי שחלקו אפילו לא נכון.

אבל כשהלכתי אליהם תמיד היה לי כלל לעשות בול את מה שהם אומרים, מקסימום ילך והדברים יתקדמו, הרי הם באים עם ניסיון מסויים.

לצערי, בדרך כלל כשהיה משהו שלא הייתי שלמה איתו זה לא הלך, אולי בגלל שלא הייתי שלמה איתו ואולי בגלל שזה באמת לא התאים לעסק שלי, ואני הכרתי את העסק שלי יותר טוב מהמנטור.

מנטור זה באמת דבר נפלא, המנטור יכול ליעץ לכם באמת ולכוון אתכם לכיוון הנכון, ואני חושבת שתמיד טוב להחזיק מנטור שיעזור בחשיבה ויכוון.

אני עד היום מלווה במנטורית נפלאה (אסתר קרמר) שעוזרת לי בכל צעד, במקור היא מאמנת אישית ועסקית, אבל יש לה את זה, היא כל כך צנועה שלא תראו את השם שלה מתגלגל ביוטוב או במקום אחר,

ותאמינו לי, עם הניסיון האמיתי שלה וההכירות שלה עם הטבע האנושי היא עזרה לי הרבה יותר מכל המנטורים ששילמתי להם עשרות אלפי שקלים, ושנחשבו למומחים גדולים.

היא עוזרת לי למצוא את מה שאני מאמינה בו בפנים, ומכוונת אותי למקום שנכון לי ושבאמת מביא לי הצלחה פשוט כי אני שלמה איתו.

כשאתם מחפשים מנטור שיכוון אתכם בעסק שלכם, אתם חייבים לבדוק שהאדם הזה עשה משהו אחר בתור עצמאי לפני שהוא הפך ליועץ.

יש היום לצערי הרבה יועצים שלא עשו שום דבר בחייהם כעצמאים לפני שהם הפכו ליועצים והיום הם נותנים יעוץ בכל מיני מסגרות בדרך כלל מט”י.

מי שלא היה לו עסק והיה צריך להתמודד עם הקשיים של עסק בתחילת הדרך לא יבין את זה לעולם, גם אם הם היו מנהלי שיווק בחברה גדולה ומובילה ברגע שהם עברו לשוק העצמאים זה לא אותו דבר בכלל. החשיבה והכיוון הם לחלוטין שונים.

לכן זה הדבר הראשון שאתם צריכים לברר, מה הם עשו לפני שהם הפכו למנטורים, האם הם התמודדו עם הקמת עסק בעצמם?

האם הם יודעים לתת דוגמאות לא רק בתחום של שיווק?

אחד הדברים שתמיד מצחיקים אותי כשנותנים דוגמאות לכתיבה שיווקית זה כאשר מראים איך לכתוב לאנשים שילמדו שיווק, אבל זה לא חוכמה, החוכמה האמיתית מגיעה כשצריך לכתוב על עסק שהתועלת הראשית שלו לא קשורה לעשיית כסף, נראה אותם כותבים את זה.

הדבר השני שאתם צריכים לבדוק, זה את ההצלחות שלו, מה זה בדיוק אומר.

מנטורים תמיד ינפנפו באלו שעשו הרבה כסף בבת אחת או כאלו שהכפילו הכנסות.

ואתם צריכים לשאול כמה שאלות כדי לדעת מה זה אומר.

מאיזה הכנסה הם הכפילו את ההכנסה שלהם? אם זה 2000 ש”ח בחודש ל4000 ש”ח זה הכפלה, אבל תסכימו איתי שהסכום הזה לא מיצג את הרצון של כל אחד כשהוא מדמיין הכפלת הכנסות.

מה הלקוחות של המנטור מוכרים? ויותר חשוב בכמה הם מוכרים?

אם הם מוכרים מוצר אחד שעולה ללקוח שלהם 20,000 ש”ח, ואז בפירסום המנטורים מודיעים לכם שהלקוח שלהם עשה 60,000 ש”ח בשבוע הראשון שהם היו איתו, אתם יכולים להבין שהוא היה צריך להביא רק 3 לקוחות כדי להגיע לתוצאה הזאת, ואתם יודעים מה המשמעות של זה? שאם לכם אין מוצר שעולה ללקוח 20,000 ש”ח אז אתם לא תצליחו לעשות איתו בשבוע הראשון 60,000 ש”ח!

כשמנטורים מספרים לכם על ההצלחות שלהם הם מסתירים מכם הרבה מאד מידע, שאם רק הייתם יודעים את זה אולי לא הייתם חושבים שזה כזה משהו.

אז תבדקו את המספרים האמיתיים, הוא לא שיקר לכם שהלקוח שלו עשה 60,000 ש”ח בתוך שבוע מהרגע שהוא התחיל איתו, הוא רק לא סיפר לכם שהוא היה צריך 3 לקוחות בשביל להגיע לסכום הזה.

עוד משהו בקשר לנתונים, גם אם הלקוח עשה 60,000 ש”ח בשבוע ממוצר שעלה 1000 ש”ח וזה אומר שהיו לו באותו שבוע 60 לקוחות, אתם צריכים לדעת מה ההסטוריה של אותו עסק,

האם יש לו כבר לקוחות שקנו בעבר?

מה גודל רשימת התפוצה שלו? (משפיע מאד על אפשרות לעשות הרבה כסף בשבוע אחד, לתשומת לב אלו שעדיין לא הפנימו את החשיבות של רשימת תפוצה), מה הקשר שלו עם הלקוחות?

האם המוצר היה קיים קודם ורק לא נמכר מספיק, או שזה מוצר שהם המציאו באותו רגע ? (זה סתם נתון שכדאי לדעת כי יכול להיות שהשיטה היא ליצר מוצר חדש שלא היה קודם, ואולי זה מתאים לכם ואולי לא)

לכן אל תקחו את המספרים כמו שאומרים לכם, תשאלו את עצמכם מה היה לעסק הזה קודם.

הדבר האחרון שמנטורים נורא אוהבים להראות, זה כמה השיטה שלהם מיוחדת ואחרת.

האמת היא שכאן בישראל אין הרבה אנשים שהמציאו שיטות חדשות, הכל עובד על דברים שקיימים כבר עשרות ומאות שנים. העניין הוא שכדאי ללכת למישהו שהוא גמיש, ומתאים את עצמו לעסק שלכם.

יצא לי להשתתף בסדנא לפני כמה שנים, ששילמתי עליה הרבה מאד כסף, וכששאלתי אותם לפני ההרשמה האם זה מתאים לעסק שלי והראתי להם את כל מה שעשיתי עד לאותו רגע, הם ישר אמרו כן,

הם לא באמת בדקו, ובאמת מאד התאכזבתי כשגיליתי שמה שהם אומרים לא חדש עבורי, ויותר מזה, הם לא התייחסו לעסק שלי באמת אלא הלכו לפי הנוסחה שהם קבעו מראש, גם אם זה לא היה מתאים בול לעסק שלי.

זה נכון, כל העסקים דומים, כולם צריכים לקוחות וכולם צריכים לעשות שיווק.

ושיווק באינטרנט הוא אחד הדרכים להגיע להרבה מאד אנשים יחסית בסכומים נמוכים, אבל זה לא מספיק שכל העסקים דומים בעניין הזה.

כי לכל עסק יש דקויות מסויימות שהם -D7א -93ומות לעסק אחר.

עסק שמוכר מוצרים בעבודת יד הוא לא דומה לעסק שמוכר שירותי כתיבת תוכן לאתר.

אפילו ששניהם צריכים לקוחות. מוצרים בעבודת יד עובד יותר על רגש והזדהות עם היוצר לעומת שירותי תוכן שפונה יותר ללוגיקה שאם תקבל את השירותים האלו תחסוך כסף וכו’.

נכון שאני בעד להפוך את השיווק לכמה שיותר אוטומטי וירוק עד, אבל יש מוצרים שאי אפשר למכור אותם לגמרי בצורה אוטומטית וצריך להכניס שם גורם אנושי שידבר עם הלקוחות בטלפון או בפגישה. (בדרך כלל מדובר על מוצרים יקרים יותר)

לכן, כשאתם הולכים למישהו שגילה שיטה, תבדקו האם הוא עבד עם עסק שדומה לעסק שלכם, ומה היו התוצאות של אותו עסק, האם העסק השני יכול להגיד לכם שהשיטה הזאת מתאימה או שתלכו בה לאיבוד. עדיף ללכת למישהו שיש לו ניסיון עם סוגים שונים של עסקים וצורות שונות של שיווק כך אתם תדעו שהגעתם לאדם הנכון.

דבר חשוב נוסף, ברגע שהחלטתם ללכת על יעוץ/מנטור עסקי, תעשו לעצמכם טובה, ותתמידו בזה כמה חודשים לפחות.

תהליך ליווי הוא לא חד פעמי, חייבים ללכת בדרך מסויימת זמן מסויים כדי לראות באמת את התוצאות. ויש תוצאות שיגיעו הרבה אחרי שתפסיקו את התהליך של הליווי.

חפשו מישהו שאתם יכולים לצאת מהתוכנית מתי שתרצו, ועדיף לקחת יעוץ אישי ולא בקבוצה כי אז יש יותר סיכוי שהליווי יהיה מדוייק לכם.

וכדי להסיר ספק, אני לא נותנת שירותי מנטורינג, לפחות נכון לרגע כתיבת שורות אלו. אני פשוט משתפת אתכם בניסיון שלי עם מנטורים ומה שגיליתי עליהם במהלך השנים.

אני חושבת שכל עסק חייב ללמוד ולהשיג ידע חדש כל הזמן, כדי להתפתח.

ובמקביל למצוא מישהו שאפשר לסמוך עליו וללכת איתו עד הסוף לעשות כל מה שהוא אומר (ועם הידע שלכם שתצברו עם הקורסים השונים אתם תדעו גם להתווכח איתו אם משהו לא מתאים לכם).

לסיכום הנה 3 הסודות לבחירת מנטור טוב:

  1. מנטור לא יודע הכל, וסביר להניח שאין לו 100% הצלחה, קחו את זה בחשבון שיכול להיות שהוא לא יצליח לעזור לכם, למרות שהוא יצייר לכם תמונה של אנשים אחרים שהצליחו. לכו לבדוק את המספרים האמיתיים.
  2. קחו מנטור שמדבר מתוך הניסיון האמיתי שלו, כעצמאי בשטח לפני שהוא הפך ליועץ. עדיף כמובן להתחבר למישהו שעשה משהו דומה לעסק שלכם, הוא יבין אתכם הכי טוב.
  3. אל תלכו שולל אחרי שיטה, אתם צריכים לצבור ידע משלכם, ומותר לכם להתווכח עם המנטור אם משהו לא מתאים לכם. אף אחד לא המציא את הגלגל, שיטות השיווק באינטרנט זהות לשיטות שהיו הרבה לפני האינטרנט, פשוט היום יותר זמין ויותר קל לשווק מבעבר. ואגב אם אתם מחפשים להשלים ידע בתחום מסויים בשיווק באינטרנט, כמובן אתם יכולים למצוא את זה כאן באתר בחנות הקורסים.

אם אתם מנטורים בעצמכם, אני מזמינה אתכם להשאיר פרטים לאינדקס המנטורים.

ואם אתם מחפשים מנטור, יש כאן באתר כמה מנטורים שאתם יכולים להתייעץ איתם, שימו לב, למה שהם מציעים וחפשו את האדם שהכי מתאים לכם.

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *