מי באמת צריך רשימת תפוצה?

האם כל עסק צריך רשימת תפוצה?

התשובה היא כן,

כל עסק ולא משנה הגודל או מה שהוא עושה צריך רשימת תפוצה.

 

אבל….

כל עסק צריך לטפל ברשימת תפוצה בצורה אחרת. וכל עסק בונה את רשימת התפוצה שלו בצורה אחרת.

מה בכלל הסיבה שכל עסק צריך רשימת תפוצה?

ID-100227954תחשבו על רשימת תפוצה כמו על חנות, כאשר אדם נכנס לחנות לפעמים הוא לא יודע מה הוא רוצה ולמה הוא נכנס לשם, הוא לא יודע מה מיוחד בחנות הזאת לעומת חנות אחרת, והוא לא יודע אם עליו לקנות כאן או במקום אחר. הוא מתחיל להסתובב ולראות איזה מוצרים יש בחנות, ואם יש משהו שמוצא חן בעיניו הוא קונה. הוא לא יקנה את כל החנות, ויש סיכוי שהוא יצא מהחנות בידים ריקות כי הוא יגיע למסקנה שאין שם משהו בשבילו.

רשימת תפוצה היא בדיוק כזאת, רק שיש לכם כמה מאות או כמה אלפים של אנשים כאלו שנמצאים בחנות שלכם כל הזמן.

כל מייל שנשלח הוא כמו עוד מוצר בחנות, באותו רגע אותו אדם יכול להבין האם זה בשבילו ולקנות או שזה לא בשבילו ואז הוא יחליט האם לראות עוד מוצרים (להשאר ברשימת התפוצה) או לצאת מהחנות (לצאת מרשימת התפוצה)

בול אותו דבר.

כשעסק מבין את הפוטנציאל של חנות מלאה באנשים שרוצים ומתעניינים לקנות, הוא מבין למה זה קריטי להחזיק רשימת תפוצה.

רשימת תפוצה אלו אנשים שביקשו לקבל מידע על העסק, דגש על ביקשו. אלו אנשים שמעוניינים לקבל מיילים כי הם מתעניינים במה שהעסק מציע, כי מה שהעסק מציע פותר להם בעיה מסויימת.

כשאדם נמצא ברשימת תפוצה של עסק הוא לומד להכיר את העסק ואת בעל העסק, ולאט לאט נבנה אמון, כאשר האדם הזה יבשיל לקניה הוא ידע ישר למי הוא צריך לפנות.

עסק שלא מחזיק רשימת תפוצה והמתחרים שלו מחזיקים רשימת תפוצה מאבד לקוחות שהיו יכולים להיות הלקוחות שלו לטובת המתחרים. (הלקוחות האלו פשוט נכנסו לחנות אחרת)

עסק שאין לו רשימת תפוצה, אין לו תור של אנשים שמתעניינים במה שהוא מציע, ולכן כל פעם כשיוצא מוצר חדש יהיה קשה יותר למכור אותו. כי שוב צריך להוציא הרבה כסף על פירסום ושיווק וכיתות רגלים בין מקומות שונים. רשימת תפוצה פשוט חוסכת את זה, כמה מיילים לרשימה והאנשים שהבשילו ישר קונים את מה שיש לו להציע.

יש סוגים שונים של רשימות תפוצה וכל עסק צריך להתאים את סוג הרשימה לפעילות שלו.

יש רשימות של מיילים, טלפונים, פקסים, דואר רגיל, sms, ובעצם כל דרך של תקשורת שיש היום.

ההגדרה של רשימת תפוצה, היא  שיש לכם שליטה על מי מקבל את המייל ופניה אישית (פייסבוק לדוגמא זה לא רשימת תפוצה, אי אפשר להעביר את האנשים מפייסבוק לרשימת תפוצה שלכם כי אין לכם את כתובת המייל האישית שלהם, ואין לכם שליטה בכלל על קבלת ההודעה שלכם על הקיר)

אז איך להתייחס לרשימת תפוצה בהתאם לעסק שלכם?

מפעל צריך שיהיה לו רשימת תפוצה של מפיצים, לשמור איתם על קשר ולהודיע להם על מוצרים חדשים ואיך הם יכולים לשווק טוב יותר את המוצרים הקיימים שהם כבר משווקים.

עסק שפונה למנכ”לים צריך לפנות אליהם בצורה שונה, להיות יצירתי איך לתפוס את תשומת הלב שלהם, יכול להיות שבהתחלה יהיה צורך בהשקעה גדולה יותר בכל מנכ”ל כדי שהוא באמת יפתח את ערוץ הקשב שלו, ובהמשך יהיה קל לנהל איתו את הקשר דרך מיילים כי הוא כבר יצפה למה שתציעו לו, הוא צריך לדעת שאתם שווים את הזמן שהוא משקיע בקריאת המייל.

ID-100134760עסק מקומי צריך לפתח רשימת תפוצה של אנשים שנמצאים באיזור שלו, אנשים שיש סיכוי שיגיעו אליו לעיתים קרובות. יש שני סוגים של עסקים מקומיים, כאלו שנותנים שירות כלשהו, וכאלו שמוכרים מוצרים. מכירת מוצרים יכולה להיות לכל הארץ ולכן במקרה הזה אין פה מגבלה גאוגרפית. עסק שנותן שירות יכול ליצר גם מוצרים דיגיטלים ואז הוא פותח את קהל היעד שלו לכל הארץ , במקרים כאלו אנשים שיגיעו לאיזור שלו יהיו סקרנים לראות מי זה ויש סיכוי שהם יקחו גם את השירות שלו, אם זה מתאים כמובן . בכל מקרה כאשר מדובר על עסק מקומי כדאי מאד לדאוג שרשימות התפוצה יהיו נפרדות לאלו שגרים באיזור של העסק לעומת אלו שגרים במקומות אחרים וכניראה לא יגיעו על בסיס קבוע לקבל את השירותים של העסק.

עסק של מוצר אחד גם הוא צריך רשימת תפוצה, יש אנשים שמתלבטים האם לקנות את המוצר האחד הזה או לא, ולכן כל עוד הם ברשימה יש סיכוי שהם יקנו את המוצר. בכל מקרה מומלץ לחשוב על עוד מוצרים שאפשר למכור לרשימה כי עסק של מוצר אחד הוא עסק שיכול לקרוס מהר. (הרווח בדרך כלל מגיע דווקא מהמוצר השני והשלישי, המוצר הראשון הוא בדרך כלל עוזר להפוך אדם ללקוח, אבל זה כבר לפוסט אחר)

אם נחזור רגע לנקודה שרשימת תפוצה בנויה מאנשים שרוצים לשמוע מה יש לכם להציע, אנחנו מבינים שכשאנחנו שולחים מייל הוא לא מנג’ס להם, כי הם ביקשו לשמוע את זה. ואם למישהו מהם לא מתאים יותר לקבל מיילים או שהוא מרגיש שזה הגיע לגבול הנודניקיות, הוא יכול לצאת מהרשימה, זה טוב לשני הצדדים, בעל העסק לא רוצה להיות נודניק והליד ברשימה לא רוצה לקבל יותר מיילים, מעולה, נשמע כמו עסק טוב לשני הצדדים.

ברשימת התפוצה שלכם, אתם רוצים רק אנשים שרוצים להיות ברשימה שלכם, ולכן הם ישמחו בכל מייל שתכתבו להם. ביום שזה לא יתאים להם יותר הם יעזבו, ואגב בסוד, כל האנשים שעוזבים לא יהיו לעולם לקוחות שלכם, לכן אתם לא צריכים להצטער על זה שהם עוזבים אלא לשמוח, שאתם לא מטרידים אותם יותר.

 

 

לחצו על הכפתור ותגלו את התשובה

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *