קורסים דיגיטלים – מושגים בסיסים ותקציר

אתה נמצא כאן:
חזור >

מה בעצם הכוונה בקורסים דיגיטלים ומי יכול להכין אותם?

קורסים דיגיטלים הם תכנים שמועברים דרך האינטרנט בדרך כלל.

הקורס הוא אוסף של תכנים שבדרך כלל יש ביניהם קשר ונושא אחד שמאפשר לאנשים ללמוד את הקורס נושא אחרי נושא עם התפתחות של התוכן.

ישנם סוגים שונים של מוצרי מידע.

ניתן לקרוא עוד על סוגים של מוצרי מידע כאן. 

אנחנו נמצאים היום בעידן המידע, כלומר מי שמרוויח יותר כסף הוא זה שיש לו יותר ידע, אבל זה לא מספיק רק שיהיה ידע,

צריך גם לדעת איך להפוך אותו לכסף.

(אחרת כל הפרופסורים באוניברסיטה היו אמורים להיות מאד עשירים)

לכן, הידע היום הוא כבר לא כבול רק לאקדמיה הרשמית, אלא נמצא אצל כל אדם שיש לו ניסיון חיים , או שהוא למד וחקר תחום מסויים לעומק.

תמיד היו מוצרי מידע שנמכרו גם על ידי אנשים שלא דרך האקדמיה.

כמו סדנאות וקורסים פרטיים.

עכשיו כשיש לנו את האינטרנט, האפשרויות להוצאת הידע החוצה הן בלתי מוגבלות, ואפשר לעשות קורס דיגיטלי על כל נושא שבעולם.

כמובן שמה שמשמעותי הוא האם הידע הזה הוא משהו שאנשים יהיו מוכנים לשלם עליו, וזה מה שהופך את מוצרי המידע, למוצרים שמצד אחד אפשר להרוויח עליהם הרבה מאד כסף בלי לעשות כמעט שום דבר (אחרי שיצרנו אותם והכנו להם מסלולים שיווקים אוטומטיים…) או שהם לא ימכרו בכלל כי זה לא נושא שאנשים יהיו מוכנים לשלם עליו כסף.

הנה מבחר מושגים שכדאי להכיר בעולם הקורסים הדיגיטלים והמוצרי מידע

אתר חברים (members site) – אתר סגור שרק מנויים שיש להם שם משתמש וססמה יכולים להיכנס אליו. אתר חברים יכול להיות עם התוסף של וורדפרס וישליסט (wish list), אף שיש היום תוספים מוצלחים ממנו (הוא נכנס חזק מאוד לפני כמה שנים, ומאז הוא התוסף המועדף, אף על פי שאינו התוסף הכי טוב שיש – דוגמה לשיווק מצוין). התוסף הזה מתאים בעיקר לקורסים גדולים, כשכל אחד מהם מועלה לאתר נפרד, כי אפשר להעלות יותר מקורס אחד לאתר כזה אבל בדרך כלל זה יוצר בעיות. הוא מתאים לכמה רמות תוכן, כלומר שיהיו מי שיקבלו חלק מהתוכן ואחרים שיקבלו את התוכן המלא. אני ממליצה על תוספים אחרים, קלים יותר לתפעול, כמו s2memeber, שהוא תוסף חינמי. התוספים הללו מתאימים רק לאתרים שבנויים על וורדפרס, ובאתרים מסוגים אחרים צריך לשאול את מי שבנה לכם את האתר אם אפשר לסגור את האתר ללחברים בלבד.

ובינרים חיים (סדנאות בשידור חי) – העברת תוכן ללקוחות ששילמו מראש כדי לשמוע את התוכן הזה דרך תכנת שידורים באינטרנט (webinar). וובינרים יכולים להיות גם כלי למכירת הקורס הדיגיטלי, בדרך כלל כאשר הוא כלי מכירה הוא יהיה וובינר שההרשמה אליו והגישה אליו היא בחינם.

מגזין – קובץ כתוב בפורמט PDF, שבשונה מספר דיגיטלי מאגד כמה מאמרים ומתפרסם בתדירות קבועה או משתנה.

מועדון – מקרה קלסי שמתאים לאתר חברים. במועדון אפשר להכניס כמה סוגי תוכן ואפשר גם למכור כמה רמות תוכן ואפשרויות לחברים במועדון. התשלום למועדון מתחדש בכל חודש, והלקוחות יכולים להחליט בכל רגע נתון שהם רוצים לעזוב את המועדון. מנגד יש במועדון מחזוריות הכנסות יפה.

מסטרמיינד דיגיטלי – מפגש וירטואלי של קבוצת אנשים, אחד מהם בתפקיד המנחה. התוכן הוא השיח שיש בין המשתתפים, ובדרך כלל תהיה לכל משתתף מצלמת אינטרנט.

מערכת למידה של קורסים (– (learn management system – LMS עוד דרך להעלות קורסים לאתר בהגנה על התכנים, רק שבמערכת כזאת אפשר להעלות לאותו אתר כמה קורסים של כמה מרצים, וכל לקוח שקונה קורס מקבל גישה רק לקורס שקנה (אפשר לעשות זאת חלקית גם עם תוספים של אתרי חברים, אבל לא מומלץ). כאשר יש ריבוי קורסים מומלץ להשתמש במערכת מהסוג הזה. מערכות מהסוג הזה מתאימות יותר לקורסים, ואפשר להוסיף גם מבחנים, תעודות, משימות ודברים נוספים שאי-אפשר לעשות עם התוסף של אתר החברים. מרכז אלומה פועל על מערכת כזאת.

ספר דיגיטלי – קובץ טקסט, בדרך כלל סגור ב-PDF, שהוא פורמט הנועל את התוכן כדי שאף אחד לא יוכל לשנותו. מקובל למכור ספרים דיגיטליים בסכומים של עד 200 ₪. אמזון היא פלטפורמה מצוינת לספרים דיגיטליים, וגם בארץ יש כמה חנויות דיגיטליות שאפשר למכור בהן ספרים דיגיטליים. ספרים דיגיטליים הם אחלה מוצר לחנות משלכם.

קורס און-ליין – תוכן מוקלט מראש (אפשר גם להעביר חלק ממנו בשידור חי) המשלב כמה סוגי תכנים. הקורס בדרך כלל מונחה על ידי וידאו ומלווה במסמכים המסייעים ללומדים להתקדם עם הקורס. הגדרת קורס און-ליין היא “חצי שעה ומעלה של תוכן מוקלט בווידאו או באודיו” (הגדרה בין-לאומית). היתרון של קורס און-ליין הוא שאפשר להמשיך למכור אותו כל הזמן והוא הרווחי ביותר מכל סוגי המוצרים שמניתי כאן.

ציוד לצילום קורסים ויצירת מוצרים דיגיטליים

גוגל דרייב – לגוגל יש סדרת תכנות, שכל מי שיש לו ג’ימייל יכול להשתמש בהן. אחת התכנות, גוגל דרייב, היא אוסף של תכנות, ובין השאר יש שם תכנה ליצירת מצגות, ממש כמו פאוורפוינט.

חצובה – המשענת של מצלמת הווידאו. הכרחית כדי שנקבל צילום יציב וברור (חוץ מזה, אתם יכולים לצלם בעזרתה את עצמכם ואינכם צריכים שמישהו יהיה מעברה השני כשאתם מצלמים).

מצלמת אינטרנט – מתאימה אם אתם רוצים לשדר שידורים חיים ושיראו אתכם בזמן הזה או אם אתם רוצים לעשות מפגשי מסטרמיינד דרך המחשב.

מצלמת וידאו – אפשר להשתמש במצלמת פלאפון פשוטה או במצלמת וידאו כדי לצלם את הידיים או את עצמכם מעבירים את התוכן.

פאוורפוינט – תכנה להכנת מצגות; המצגת עוזרת לשמור על מהלך הקורס לפי שלביו.

תאורה – כדי שהצילום במצלמת וידאו ייראה טוב חייבים לוודא שהתאורה חזקה דייה ושאתם נראים בצילום בבירור.

תכנת אקסל – תכנה המתאימה ליצירת מחשבונים. אם אתם מתעסקים בתחום שקשור למספרים אתם יכולים לייצר עם האקסל הדגמות חיות של החישובים שלכם.

תכנה לצילום מסך – יש המון תכנות לצילום מסך, המטרה היא שהתכנה תקליט את קולכם ואת מסך המחשב בו בזמן כך שלא תצטרכו לערוך ולהתאים את מה שאמרתם למה שמודגם על המסך. רוב הקורסים בעולם מועברים על ידי צילום מסך, כשלא רואים בכלל את מעבירי התוכן.

תכנת עריכה – אחרי שצילמתם את התוכן (במחשב בצילום מסך או במצלמת וידאו) הגיע הזמן להתחיל לערוך, ובשביל זה צריך תכנת עריכה ולדעת איך לערוך. זה פשוט מאוד, אבל זה החלק הכי ממושך ביצירת הקורס.

תכנת צייר – דרך נוספת להעברת תוכן היא דרך תכנת צייר, כאשר אתם מדגימים בציור עם העכבר בעודכם מדברים. מתאים למי שאוהבים לכתוב על הלוח ויש להם שליטה טובה בעכבר.

הפקת מוצר מידע

אתר חברים או מערכת קורסים – המקום שבו התוכן שלכם יושב מוגן בססמה, ורק לקוחות ששילמו על התוכן מקבלים את הגישה אליו.

העלאת התכנים לאינטרנט – אחרי שהתכנים מוכנים צריך להעלות אותם לאינטרנט כדי שלקוחות פוטנציאליים יוכלו לראות אותם, ובה בעת צריך להגן עליהם, אם אתם רוצים שרק לקוחות משלמים יוכלו לראות את התכנים.

וימאו – אתר בתשלום המאפשר לאחסן סרטוני וידאו ולהגן עליהם.

יוטיוב – אחד המקומות המומלצים לאחסון תוכן הווידאו של הקורס שלכם.

עריכה – הוצאת החלקים שלא צולמו טוב. אם צילמתם במקטעים קצרים, בדרך כלל בעיקר הפתיח והסגירה יידרשו חיתוך.

צילום וידאו – נהוג לחשוב שזו הדרך היחידה להעברת התוכן, אבל רוב הקורסים בעולם מועברים בצילום מסך ולא בווידאו! נקודה למחשבה.

צילום מסך – צילום של מסך המחשב בעודכם מדברים. על המסך יכולות להיות פתוחות תכנות אחרות, וצילום המסך פשוט מתעד אותן. יש תכנות רבות לצילום מסך.

רוצים להתחיל ללמוד איך לעשות קורסים דיגיטלים?

הצטרפו היום למכללה למקצועות הידע באינטרנט ותלמדו איך יוצרים קורס דיגיטלי ואיך הופכים אותו לכסף.