זכויות יוצרים

מציג תגובה משורשרת 1
  • מאת
    תגובות
      עדיתעדי
      משתתף
      769 נקודות

שלום
      שאלה על זכויות יוצרים. אני משתתפת בלימודי תעודה בקורס (פיזי) המשלב מרצים רבים. אני רוצה לסכם את הקורס ולהוסיף תמונות במצגות ולהפוך את הסיכומים והמצגות לקורס דיגיטלי הנמכר למשתתפים בקורס לקראת בחינת הסיום. האם אני מסתכנת בהפרת זכויות יוצרים? האם סיכום של חומר של מישהו אחר (בתוספת עיבוד שלו ואולי עוד מקורות מהאינטרנט) הם של המעביר או המסכם? אני פשוט רואה שאת מסכמת ספרים של מומחים שאת קוראת ומוכרת אותם כקורסים…אמנם בתרגום לעברית אבל עדיין החומר מבוסס עליהם
      תודה

נחמהנחמה שור
      מנהל בפורום
      13,849 נקודות

זכויות יוצרים זה עניין שרק עורך דין מוסמך באמת יוכל לתת לך תשובה. ואני ממליצה לך להתיעץ עם עורך דין כזה.
      אבל הנה מה שאני מבינה מהעניין.

כשאני מלמדת באתר אני מרכיבה חומרים מתוך הניסיון שלי בשטח על פי דברים שלמדתי ממספר רב של אנשים, לרוב אני כבר לא זוכרת מי אמר מה, אם אני זוכרת אני מציינת מקור, ובסופו של דבר אני מאמינה לניסויים שאני עושה בשטח יותר ממה שאומרים לי המומחים האחרים.

כל האנשים בעולם למדו את מה שהם יודעים באחת משתי דרכים,
      1. ניסיון אישי
      2. למדו ממישהו אחר

היום רוב האנשים למדו את מה שהם למדו מאנשים אחרים יותר מאשר מה שהם התנסו אישית וגילו דברים חדשים.
      לכן, כשמדובר על זכויות יוצרים אם אין כאן פטנט מיוחד שנרשם כפטנט אין זכות יוצרים על עצם הידע. אני למדתי משהו ואני מעבירה אותו הלאה. גם את עושה את זה בכל שיעור שאת מעבירה.

כאשר יש שיטה מיוחדת ופטנט אז נוצרת בעיה ללמד את החומרים האלו הלאה.

ולכן, כשאני מסכמת ספר, אני בדרך כלל מעבירה את העניין העיקרי שבו, ומוסיפה את מה שאני גיליתי אחרי שניסיתי בעצמי את מה שכתוב שם. אני מסתמכת על הספר כמקור השראה וכמובן נותנת קרדיט למי שכתב אותו.

ובכל זאת גם אחרי שאני מסכמת את הספר, אני חושבת שאין תחליף לקריאה של המקור ואני בדרך כלל גם ממליצה למי שיכול לקרוא את הספר.

כשאת הולכת לכנס ומסכמת את הנאמר שם, את יכולה להציג את זה כסיכומים של הכנס, אבל בכל זאת אני ממליצה לך לבקש רשות מכל המרצים לפרסם את הסיכומים האלו כסיכומים כי זה מיצג אותם ישירות מעבר לתשלום שאת מקבלת על זה. (ומגיע לך כסף על העבודה של הסיכומים).
      זה כמו שמישהו יסכם את החומר ויבקש כסף מהחברים שלמדו איתו כסף על זה שהוא סיכם את החומר של המרצה לקראת סוף הסמסטר, הוא יכול באותה מידע להשאיל את המחברת שלו ולתת לאנשים לצלם אותה. אבל הוא גם יכול לסכם את החומר ואחר כך לתת את התוכן הזה בתשלום לחברים כי יש לזה ערך כסיכומים.

כמובן שזה יהיה משהו אחר אם תלכי ותצרי קורס, שמבוסס על תוכן שלמדת שם, כי מן הסתם זה יהיה מעורבב עם חומרים אחרים שלמדת, ואת לא תלמדי בדיוק אותו דבר כמו המרצה בהרצאה.

ושוב, זה עניין של עורך דין שמומחה לדברים האלו, ממליצה לך למצוא מישהו לשאול אותו.

מציג תגובה משורשרת 1
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.
גלילה למעלה