איך לתמחר חוג או סדנא כדי שיהפכו לריווחים?

אני רואה הרבה נשים מתלבטות בעניין התמחור של הסדנאות שלהן.

יש הרבה נשים מוכשרות שרוצות להעביר הלאה את הידע שלהן. זה קורה הרבה פעמים כשרוצים להוסיף עוד מקור הכנסה, או כאשר אשה רוצה לעשות שינוי בחיים שלה ולהפוך את התחביב שלה (או אפילו את המקצוע שלה שנדחק לצד) להכנסה עיקרית ולעסק פעיל.

ואז מגיעה השאלה הקשה ביותר,

כמה כסף לקחת על סדנא או החוג?

הנה סדרת שאלות שאת צריכה לשאול את עצמך אם את מתלבטת בעניין הזה.

1. האם זה חוג קבוע או סדנא חד פעמית?

על סדנא חד פעמית הסכום צריך להיות גבוה יותר משמעותית, כאשר את משווקת את הסדנא או את החוג שאת עושה את משקיעה בזה זמן, אם זה חוג הזמן של השיווק מתפרס על תקופה ארוכה אם זו סדנא חד פעמית את משקיעה זמן בפירסום ושיווק לתוצאה חד פעמית ולכן הסכום שאת גובה על סדנא חד פעמית חייב להיות גבוה יותר.

2. לילדים או מבוגרים?

לילדים הסכומים המקובלים הם נמוכים יותר (כל איזור והסכומים המקובלים שלו). למבוגרים אפשר לקחת יותר כי הרמה של הסדנא או החוג חייב להיות רמה גבוהה יותר.

3. מה עלות החומרים של הסדנא/חוג?

תחשבי כמה עולה להכין מוצר אחד, ממש על השקל, זה מאד חשוב, קיבלתי תשובות מנשים שעשו אצלי את הקורס “להגשים את החלום” שעלות החומרים היא זניחה מאד כי הכל מחומרים ממוחזרים, ואז בדקנו וגילינו שיש עוד עלויות יש חומרים מתכלים שכן עולים וחייבים לתמחר אותם. כך שגם אם נדמה לך שאין עלות של חומרים בכלל, תחשבי שנית ותבדקי איזה חומרים משתמשים בסדנא כדי לדעת מה העלות.

על זה תוסיפי את עלות הכלים שיש להם בלאי (מספרים, פלייר, כלים מיוחדים שדרושים לעבודה) ותחלקי במספר החודשים בשנה, ושוב במספר המשתתפים בסדנא. כך תדעי בערך מה עלות הכלים המתכלים למשתתף אחד. 

4. כמה זמן הולך להיות החוג/סדנא?

אין ספק שאם יש חוג של שעה לעומת חוג של 3 שעות מצפים ממך שהמחיר יהיה שונה.

5. כמה את רוצה להרוויח לשעה אחת של חוג בקבוצה?

זה גם מאד משמעותי, אם יש לך הכנה לפני החוג את צריכה לחשב גם את הזמן הזה.

6. מה גודל הקבוצה?

אם יש קבוצה קטנה כל אחד אמור לשלם יותר מאשר אם הקבוצה גדולה יותר. כאשר יש קבוצה קטנה כל אחד מהמשתתפים מקבל יחס אישי ולכן אם יש לך קבוצה של 3-5 משתתפים זה לא דומה לקבוצה שיש לך 12-15 משתתפים.

7. לבסוף , מה המחיר המקובל באיזור שלך?

זו השאלה האחרונה שאת צריכה לשאול את עצמך, קודם תקבעי את המחיר שאת רוצה לקחת .

ואז לכי לבדוק בשטח אם יש חוגים/סדנאות דומות בתחום משיק או מקביל באיזור שלך וכמה עולה החוג, שימי לב לבדוק חוגים שהם פרטיים ולא חוגי מתנ”ס, חוגי מתנ”ס זולים משמעותית מחוגים פרטיים, אבל זה לא אומר שאת צריכה להיות בטווח של החוגים האלו.

אגב אם את רואה שהתמחור שלך יחסית גבוה לשאר האיזור זה לא אומר שאת צריכה להוריד מחיר. אם החישוב שלך העלה שאת נותנת חומרים יקרים, בקבוצה קטנה עם כלים שיש להם בלאי גדול, את צריכה שיהיה לך רווח יפה על העבודה שלך ולכן לא צריך לפחד לקחת מחיר שהוא גבוה יחסית לאחרים. הבדיקה הזאת היא רק כדי לדעת מה קורה בשטח.

אם התמחור שלך יצא נמוך ממה שיש בסביבה שלך, סימן שאת יכולה להעלות מחיר. (ברוב המקרים את תמצאי את עצמך מתחת לממוצע ולא מעל)

נקודה נוספת למחשבה:

אם את נודדת בארץ בין מקומות שונים לסדנאות שלך (סדנאות יום הולדת ודומיהם) את צריכה להוסיף את הנסיעה. וגם במקרה כזה אל תבדקי מה קורה באיזור שלך, כי זה לא רלוונטי, בסופו של דבר יש סדנאות במחירים מאד נמוכים וסדנאות במחירים מאד גבוהים כך שסביר להניח שאת תהיי איפשהו באמצע.

לסיכום: דבר ראשון תבדקי מה העלויות שלך, אחר כך תוסיפי על זה את הסכום שאת רוצה להרוויח מהחוג, תחלקי לכמות המשתתפים, ולבסוף תבדקי מה קורה באיזור שלך.

בהצלחה

אם את רוצה להתחיל למכור יותר את החוג שלך, הכנתי לך קורס קצר שיראה לך בדיוק, איך מוצאים את התלמידים לחוג, איך מתמחרים, איך יוצרים מחוייבות כך שאנשים לא יעזבו קצת אחרי שהחוג יתחיל, ועוד דברים קריטיים כדי שהחוג שלך יגדל ויביא לך את הפרנסה שאת רוצה.

לחצי כאן כדי לקנות עכשיו את הקורס “רוצה לפתוח חוג? – כך תיצר הכנסה בטוחה מתלמידים קבועים”

 

Similar Posts

3 Comments

  1. תודה. אכן שאלה מצויינת. אני תוהה איך לתמחר מוצרים….שונאת לקחת הרבה כסף ומצד שני ההשקעה. האם יש לך תשובה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *